Akıllı Materyalle Daha Çeşitli Baskı İmkânı

12 Nisan 2018 12:19
Akıllı Materyalle Daha Çeşitli Baskı İmkânı

CDT Bilgi Teknolojileri, NanoDimensionDragonFly 2020 Pro ile üç boyutlu baskı dünyasındaki dinamikleri değiştirecek...

DRAGONFLY 2020 PRO İLE İŞ DÜNYASINDA HİÇ BİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK!

Elektronik tasarım otomasyonu alanının lider firması CDT Bilgi Teknolojileri A.Ş’nin Türkiye, Ortadoğu ve Orta Asya pazarına sunduğu ve elektronik sektöründe dünyanın önde gelen üç boyutlu yazıcı üreticilerinden biri olan NanoDimension (NASDAQ, TASE: NNDM) tarafından üretilen DragonFly 2020 Pro, kullanıldığı alanlarda fark yaratıyor.

 

Hayatımıza çok hızlı dâhil olan ve bugün hem bireysel hem de kurumsal anlamda birçok alanda kullanılan üç boyutlu yazıcılar, artık sanayi şirketleri için de göz ardı edilemeyecek iş araçları arasına girdi. Dragonfly 2020 Pro da NanoDimension tarafından üretilen ve dünya çapında aldığı çeşitli ödüllerle ön plana çıkan bir ürün. Dragonfly 2020 Pro, bugüne kadar sadece mekanik bileşen üretimiyle sınırlı kalan üç boyutlu baskı teknolojisini otomotivden sağlığa, havacılıktan telekomünikasyona ve tüketici elektroniğinden savunma sektörlerine kadar yaygınlaştırmayı da hedefleyen çok yetenekli bir ürün.

 

Akıllı Materyalle Daha Çeşitli Baskı İmkânı

Gelişen teknolojilerle birlikte üç boyutlu yazıcı pazarında kullanılan sarf malzemesi ve materyaller de hızlı bir dönüşüm geçiriyor. Özellikle elektronik üretiminde üç boyutlu yazıcı kullanmak için akıllı kimyevi madde ve materyallere ihtiyaç duyuluyor. Dragonfly 2020 Pro’nun bu alandaki çok büyük bir boşluğu doldurduğunu belirten CDT Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Alpay Göğüş, “Dünyada bu konuyla ilgili faaliyet gösteren şirketlerin sayısı beşi bulmaz. Temsilciliğini yaptığımız NanoDimensionda bu alanda sunduğu ürün ve mataryellerleaçık ara önde ve bir numara.Dragonfly 2020 Pro, akıllı materyalleri kullanarak her türlü elektronik devre, kart ve endüstriyel üretim alanında baskı alabiliyor. Konuyla ilgili daha basit çözümler de var tabii. Ancak NanoDimension, hem sunduğu çözümlerle hem de Dragonfly 2020 Pro gibi ürünleriyle bu alandaki çok büyük bir boşluğu dolduruyor” dedi.

 

NanoDimension ürünleri bu alandaki en yüksek kaliteyi temsil eden ISO14001 standardında üretiliyor ve OHSAS18001 kalite belgesine sahip. Bu yazıcılarla gömülü elektronik bileşenlerden, esneyebilen iletken konnektörlerine ve hatta uzay uygulama modüllerine kadar birçok alana uygun çıktılar almak mümkün. Dragonfly 2020 Pro’nun seramik materyal ve nano-bakır mürekkep gibi akıllı sarf malzemeleri ile bu yüksek kalitedeki çıktıları alabildiğine vurgu yapan Alpay Göğüş, bu konuda ise şunları söyledi:

“Bu alanda çok hızlı bir değişim ve gelişim yaşanıyor. NanoDimension da bu değişime öncülük yapıyor. Teknolojinin gelişim hızına bakıldığında çok yakın zamanda bambaşka noktalarda olacağımızı söyleyebilirim. Dragonfly 2020 Pro henüz 2017 yılının Aralık ayında kullanıma sunulmasına rağmen dünya genelindeki ilk 500 şirket arasında kullanımı hızla yaygınlaştı. Bunun dışında araştırma şirketleri, üniversiteler, teknokentlerde faaliyet gösteren şirketler, organize sanayi bölgeleri ve benzeri yapılar bu ürünü bünyelerine katabilmek için çalışmaya başladı. Çünkü Dragonfly 2020 Pro, Ar-Ge dünyasına çok önemli bir avantaj sağlıyor. İşletmeler bugüne kadar bir ürünün sadece prototipi için bir hafta ile 10 gün beklerken bu ürünle saatler bazında tasarımınızın sonucunu görüyor, temel testlerini yapıyor ve prototipinizi oluşturabiliyorsunuz.”

 

Fuardaki Sunum İlgi Çekti

Öte yandan Alpay Göğüş, WIN EURASIA 2018 fuarları kapsamında NanoDimension özelinde“Üç Boyutlu Yazıcılarla Üretimde Elektronik Devrim” başlıklı bir de sunum yaptı. Sunumunda katılımcılara NanoDimension ürünleri hakkında çeşitli bilgiler veren Alpay Göğüş, “Dragonfly 2020 Pro; esnek, istediğiniz sayıda üretebilme ve kolay kullanılma gibi özellikleriyle endüstri 4.0 yolunda ilerleyen işletmelerin de en büyük yardımcısı olacak. Aslında baktığımızda mekanik dünyanın üç boyutlu üretimiyle elektronik dünyanın üç boyutlu üretimi arasında ihtiyaç açısından da teknoloji açısından da etki alanları itibariyle büyük farklılıklar var. Elektronik taraftan bakıldığında teknoloji aslında sadece üç boyutlu yazıcı teknolojisi değil, üç boyutlu Inkjet teknolojisiyle birlikte çok ciddi ve patentli bir kimya tarafı var. Kullanılan materyallerin akıllı olması gerekiyor. Bunu iki boyut göz önünde bulundurularak yapılan elektronik tasarımın üç boyutluya çevrilmesi ile ilgili aktif olarak kullanılan yazılımla tamamlıyoruz” dedi.

 

 

CDT Bilgi Teknolojileri Hakkında:

Türkiye, Ortadoğu ve Orta Asya da elektronik tasarım ve üretim otomasyonu konusunda kendi bölgesinin toplam çözüm sunabilen en tecrübeli ekibi olan CDT Bilgi Teknolojileriözellikle elektronik, telekomünikasyon, savunma, otomotiv, uzay/uçak ve üretim sektörlerine hizmet veriyor. Pazarda lider konumunda bulunan CDT’nin hizmet verdiği sektörlerde Aselsan, TAI, FNSS, Arçelik, SDT, Vestel, Hexagon, Temsa gibi 60’ın üzerinde önemli müşterisi bulunuyor. Müşterilerinin Endüstri 4.0 hedeflerine ulaşmasında kullanabilecekleri teknolojik altyapının temel yapı taşlarını sunmayı hedefleyen CDT’nin ürün yelpazesinde PCB (baskılı devre kartı), entegre devre, kablolama ve güvenilirlik yönetimi çözümleri yer alıyor. Teknolojik ürünleri, yerel hizmetler ve uzmanlıkla birleştirerek müşterilerine sunan CDT; tasarım, analiz, simulasyon ve üretim aşamalarını kapsayan çözümleri için danışmanlık, eğitim ve teknik destek hizmetleri veriyor.

Etiketler: Akıllı Materyalle Daha Çeşitli Baskı İmkânı

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle