Andırın'da su boruları düzeneğinde çilek yetiştiriciliği

20 Eylül 2017 12:29
Andırın'da su boruları düzeneğinde çilek yetiştiriciliği

Andırın İlçesinde Terasına Yerleştirdiği Su Borularında Deneme Amaçlı Çilek Yetiştiren Tarım Teknikeri Ali DALKIRAN Başarılı Sonuç Aldı.

Terasa örnek çilek bahçesi kuran,  Andırın İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde Tarım Teknikeri olarak görev yapan Ali Dalkıran, Pınarbaşı Mahallesi'ndeki iki katlı evinin terasında eşinin de desteği ile çilek yetiştirdi.

Dalkıran yaptığı açıklamada, hobi ve deneme amaçlı yaptığı çalışmada dar alanda ürün elde etmeyi amaçladığını söyledi.

"Bildiğimiz su borularını kullanarak, hatta bir kısmını da hurdacıdan alarak daha ucuz maliyetle boruların içerisine çilek ektiğini belirten Dalkıran, çalışmanın evinin etrafında bahçesi olmayan vatandaşlara da örnek teşkil etmesini istediğini belirtti.

Çalışmaya ilk olarak iki metrelik 16 boru ile başladığını anlatan DALKIRAN, bundan sonra evinin üst katının tamamını aynı sistemle yaparak ticari amaçlı çilek yetiştireceğini ifade ederek, "Kurduğumuz sistemde 7 boruyu üst üste koyduk. 100 metrelik bir alana böyle bir sistem kurduğumuz zaman 700 metrelik bir alana çilek bahçesi kurmuş oluruz. Tamamen organik ürün elde ediyoruz. Otomatik sulama sistemi ile musluğu açtığımız zaman bir anda hepsi sulanıyor. Her akşam işten geldiğim zaman eşimle 10-15 dakika burada uğraşmak hayatımıza özel bir renk katıyor ve herkese de tavsiye ediyorum, İlk denemede başarılı sonuç elde eden ve kaliteli çilek yetiştirdiklerini söyleyen DALKIRAN, bu sene dar alanda yaklaşık 150 kilogram çilek aldıklarını dile getirdi.

Etiketler: Andırın İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ali Dalkıran, su boruları düzeneğinde çilek yetiştiriciliği

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle