Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Tillerson ortak basın toplantısı

Son Güncelleme : 16 Şubat 2018 17:02

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “(ABD ile) İlişkilerimizi tekrar normalleştirme konusunda anlayışa vardık”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “İlişkilerimiz kritik bir aşamada. Bu ilişkileri ya yoluna koyacaktık ya da daha kötüye gidecekti. İlişkilerimizi tekrar normalleştirme konusunda anlayışa vardık” dedi.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile baş başa görüşme yaptı. Görüşme sonrası Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Tillerson ortak basın toplantısı yaptı.

Görüşmeye ilişkin bilgi veren Çavuşoğlu, “Dün akşam Cumhurbaşkanımızın kabulünde yaptığımız toplantıda aynı samimi ortamda her iki tarafta düşüncelerini, beklentilerini, kaygılarını belirtmiştir. Sadece ikili ilişkiler değil, bölgesel konulardaki iş birliğimiz ve yaklaşımlarımız da değerlendirildi. İlişkilerimiz kritik bir aşamada. Bu ilişkileri ya yoluna koyacaktık ya da daha kötüye gidecekti. İlişkilerimizi tekrar normalleştirme konusunda anlayışa vardık. Bunun için atılması gereken adımlar var. Her iki tarafın da beklentileri var. FETÖ ile mücadele konusunda, ABD’nin YPG’ye verdiği destek konusunda, PKK ile mücadele konusunda beklentilerimizi dile getirdik. Elbette bu yaşamsal güvenlik kaygılarımızın ciddiye alındığını düşünmek istiyoruz. Bugüne kadar verilen sözler oldu, konuştuğumuz konular oldu. Bundan sonra sonuç odaklı adımları nasıl atabiliriz, konuştuğumuz konuların sözde kalmaması için birlikte neler yapabilirizi konuştuk. Tüm bu konuları kapsayacak ve birlikte değerlendireceğimiz mekanizmalar oluşturma kararı aldık” ifadelerini kullandı.


“Dün ve bugün yaptığımız toplantılar, ikili ilişkilerimizin geleceği bakımından, endişelerimizin karşılanması bakımından, bölgesel konulardaki iş birliğimiz bakımından kritik bir ziyaret ve kritik bir görüşme olmuştur” diyerek sözlerini sürdüren Çavuşoğlu, “İlişkilerimizin tekrar yoluna girmesi için önemli olan bu ziyaret çerçevesinde birlikte geleceğe yönelik ortak adımlar atar ve neticeleri alırız. İki müttefik gibi güveni yeniden tesis ederiz ve ikili iş birliğimizi ve bölgesel iş birliğimizi güçlendiririz” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson: “Münbiç önceliğimiz”

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, “Çalışmalarımızı DEAŞ ve diğer terörist gruplara karşı ortaklaşa sürdüreceğiz. Bunları temizledikten sonra orada yaşayan insanlara bu şehirleri geri teslim edeceğiz. Önce Münbiç konusunu ele alacağız. Münbiç, buradaki önceliklerimizden birisi olacak” dedi.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ile baş başa görüşme yaptı. Görüşme sonrası Bakan Çavuşoğlu ve konuk Bakan Tillerson ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmelere ilişkin bir soru üzerine Tillerson, “Dün akşam Sayın Cumhurbaşkanı ile yaptığımız görüşmelerde kritik öneme sahip konuların nasıl çözüleceğine yönelik tekliflerimizi sunduk. Spesifik olarak bizim aramızda sorun olan konular üzerinde çalışmayı taahhüt ettik. Hedefimiz, Suriye ile ilgili kesinlikle örtüşüyor. İki ülkenin hedefleri arasında bir ayrım yok. Ülkeyi istikrara kavuşturmak ve daha sonra mültecilerin ve ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin evlerine dönmesini sağlamak ve aynı zamanda Suriye ile ilgili siyasi çözümü desteklemek. Bu çerçevede bağımsız, demokratik bir Suriye’yi gerçekleştirmek istiyoruz. Suriye halkının da özgür ve serbest seçimlerle kendi liderlerini seçmesini hedefliyoruz. İkimizin de hedefleri ortak. Bu konudaki çalışmalarımızı koordine edeceğiz, özellikle DEAŞ ile mücadele konusunda. Bunu bir günde yapamayacağız, tabii ki ancak çalışmalarımızı diğer terörist gruplara karşı da ortaklaşa sürdüreceğiz. Bunları temizledikten sonra orada yaşayan insanlara bu şehirleri geri teslim edeceğiz. Önce Münbiç konusunu ele alacağız. Münbiç, buradaki önceliklerimizden birisi olacak. Sadece bu değil, kuzey Suriye’nin tamamı üzerinde çalışmaya devam edeceğiz. Belli alanlarda koordinasyon içerisinde çalışmalarımızı çok daha yakın bir şekilde sürdürüp Cenevre sürecini destekleyeceğiz. Bu barışçıl ve istikrarlı bir Suriye’ye ulaşmamızın yegane yöntemi. Türkiye’nin de aynı şekilde güvenli bir biçimde sınırlarının kontrolünü sağlamış olacağız” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “Önce Münbiç’ten başlayacağız” 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bu süreçte önce Münbiç’ten başlayacağız ve bundan emin olacağız. Atacağımız adımlar konusunda da, YPG’nin Fırat’ın doğusuna gitme konusunda da emin olmamız lazım. Uygulamayı da birlikte görmemiz lazım. Buraların istikrara kavuşabilmesi için bu şehirleri kimin yöneteceği, güvenliğini kimin sağlayacağı çok önemli” dedi. 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile baş başa görüşme yaptı.

Görüşme sonrası iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi. Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Çavuşoğlu, ziyaretin Türkiye-ABD ilişkilerinin geleceği bakımından kritik bir ziyaret olduğunu bir kez daha hatırlatarak, “Dün akşamdan bu yana yaptığımız görüşmelerde bizim beklentilerimizin nasıl karşılanacağı, ABD’nin vatandaşları ile ilgili, konsolosluk konuları ile ilgili daha önce de bildirdiği beklentiler de var. Bu konsolosluk işleriyle ilgili komisyonumuzda da çalışıyoruz. Fakat bizim endişelerimiz doğrudan bize yönelik tehditlerle ilgili. YPG’nin bize saldırıları ile ilgili, insanlarımız ölüyor. Bugüne kadar 100 civarında bizim vatandaşımız veya ülkemizde yaşayan Suriyeliler, Afrin bölgesinden gelen silahlarla, roketlerle öldürüldü. Elbette tüm bu bizim endişelerimizi de kapsayan bu çalışma grubu ve bu çerçevede atılacak somut adımlar çok önemli. Bu YPG ile ilgili de önemli, DEAŞ ile ilgili de önemli, FETÖ ile ilgili de önemli. Münbiç ile ilgili cevabı Tillerson verdi. 2016 yılında ABD’nin Türkiye’ye sözü vardı. Bu sözler tutulmadı. Bir keresinde bizden bir heyet davet edildi, YPG’nin Fırat’ın doğusuna gittiğini anlatmak için. Fakat o ziyaretten tatmin olmadık ve daha sonra da YPG’lilerin gitmediğini öğrendik. Bu süreçte önce Münbiç’ten başlayacağız ve bundan emin olacağız. Atacağımız adımlar konusunda da, YPG’nin Fırat’ın doğusuna gitme konusunda da emin olmamız lazım. Uygulamayı da birlikte görmemiz lazım. Buraların istikrara kavuşabilmesi için bu şehirleri kimin yöneteceği, güvenliğini kimin sağlayacağı çok önemli. Münbiç yüzde 95 Arap şehriyse, YPG unsurlarının burayı yönetmesi ya da güvenliğini tesis etmesi buranın hiçbir zaman istikrara kavuşmaması demektir. Tüm Münbiç ve diğer şehirleri istikrara kavuşturabilmek için bu anlayışla çalışacağız ve bundan emin olacağız. YPG buradan çıktıktan sonra biz güvene dayalı, güven oluştuktan sonra ABD ile bu konuda adım atabiliriz. Ama önce YPG’nin buradan çıkması lazım. Bu her şeyden önce ABD’nin bize verdiği bir söz” açıklamasını yaptı. 

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson: "Çalışma gruplarında öncelikle Menbiç konusunu ele alacağız" 

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, "Suriye halkının kendi liderini kendisinin seçmesini istiyoruz. Çalışma gruplarında öncelikle Menbiç konusunu ele alacağız. Ayrıca kuzey Suriye'nin tamamı üzerinde çalışmaya devam edeceğiz. Cenevre sürecini destekleyeceğiz" dedi. 


Ortadoğu ziyareti kapsamında Ankara'da dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşen ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, bugün sabah Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi. Sabah saat 09.45 sularında Ankara Palas'ın girişinde mevkidaşını karşılayan Bakan Çavuşoğlu, Tillerson ile Türk ve ABD bayrağının önünde poz verdi. Ardından baş başa görüşmeye geçildi. İki bakan yaklaşık 3 saat süren görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. 


Türkiye'nin birçok terör örgütünün tehditleriyle karşı karşıya olduğunu belirten konuk Bakan Tilleson, bu anlamda Suriye'de işbirliği, DEAŞ'la ilgili konular, bağımsız ve birleşik bir Suriye'nin kurulması için iki ülkenin birlikte çalışması gerektiğini kaydetti. Tillerson, "Suriye halkı için Cenevre konferanslarının bir çözüm getirmesini diliyoruz. Türk halkı ve Türk hükümeti şimdiye kadar gösterdikleri misafirperverlikle hepimize örnek oldular. 3 milyon mülteciyi ağırlıyorlar. Türkiye'nin güvenlik endişelerini ciddiye alıyoruz. Bu anlamda sivil halka zarar gelmemesi için Türkiye'den bazı ricalarımız var. Suriye’deki hedeflerimiz konusunda Türkiye’ye son derece net davrandık. Her zaman SDG'ye sağladığımız desteğin sınırlı olacağı ve zaman sınırı olacağını, askeri hedeflerin ileriye taşınmasını engelleyecek bir destek olacağını ilettik. Türkiye'yi hukukun üstünlüğü, basının özgürlüğü konusunda destekliyoruz. 2016 yılındaki darbe girişimini gerçekleştiren suçluların adil ve şeffaf bir şekilde yargılanması gerekiyor. OHAL çerçevesinde tutuklu sayısının fazla olduğunu dile getirdik. Konsolosluk çalışanlarıyla ilgili ciddi kaygılarımızı ilettik. Serkan Gölge ile ilgili itiraz süresinin sürdüğünü biliyoruz. Burada da yargılamanın adil yapılmasını diliyoruz. Göstermiş oldukları işbirliğinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. ABD, Türkiye ile ilişkileri çok önemsiyor ve daha da ileri taşınabileceğini düşünüyor” açıklamasında bulundu.

"Suriye konusunda Türkiye ile hedeflerimiz aynı"
Açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tillerson, Türkiye ile yaşanan gerginliklere çözüm önerileri ve Menbiç'ten askerlerin çekilmesi konusuna ilişkin, "Erdoğan ile yaptığımız görüşmelerde bu kritik öneme sahip konuların çözümüne ilişkin tekliflerimizi sunduk. Bunların bir kısmı toplantıdan sonra yayınlanacak olan belgede belirtilecek. Bizim aramızda sorun olan konularda çalışmayı taahhüt ettik. Suriye'deki hedeflerimiz tamamen örtüşüyor. Hiçbir farklılık yok. Suriye'de bölünme olmadan çözüme ulaşmak istiyoruz, Suriye halkının kendi liderini kendisinin seçmesini istiyoruz. Çalışma gruplarında öncelikle Menbiç konusunu ele alacağız. Ayrıca kuzey Suriye'nin tamamı üzerinde çalışmaya devam edeceğiz. Cenevre sürecini destekleyeceğiz" dedi. 
Tillerson, Ankara-Washington hattındaki normalleşme çalışmalarına ilişkin, "Bu ilişki çok önemli. NATO müttefiki olarak, ABD-Türk halkları için son derece önemli bir ilişkiden bahsediyoruz. İlerleyebileceğimiz bir noktadan başlamak istiyoruz. Yapılacak çok detaylı çalışmalar var. Türkiye ve ABD şu aşamadan sonra birlikte hareket edecek. Amerika bir şey, Türkiye başka bir şey yapmayacak artık. Suriye'deki terörist gruplarla ilgili birlikte hareket edeceğiz" diye konuştu. 

"DEAŞ'la mücadele haricinde bütçe ayrılmadı"
Tillerson, bir gazetecinin YPG'ye silah desteği olup olmayacağına ilişkin sorusuna, "Savunma Bakanlığımızın bütçesiyle ilgili olarak, DEAŞ'la mücadelenin gerçekleştirilebilmesi haricinde bütçe ayrılmadı. Gerekenin üstünde herhangi bir ilave kaynak ayrılmadı" cevabını verdi. 
ABD'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımlardan dolayı Türkiye'nin S-400 hava sistemi alımında bir sorun yaşanıp yaşanmayacağına ilişkin de değerlendirmede bulunan Tillerson, "Biz bu çerçevede kongrenin geçtiğimiz aylarda kabul ettiği kanunu değerlendirdik bu Rus askeri aletlerinin alınmasıyla ilgili. Bu aslında belirlediğimiz ilk konulardan birisi, uzmanları bir araya getireceğiz. Bizim dostluğumuzu zarara uğratmak çerçevesinde aldığımız bir karar değil, tabii ki Rusya'ya karşı bir karar. Dünyada bu tür satın almalar konusunda endişelerimizi dile getiriyoruz. Birçok ülke değerlendirmeleri yaptıktan sonra kararını veriyoruz" diye konuştu. 

Bakan Çavuşoğlu: "ABD ile Menbiç konusunda güven sağlandıktan sonra adım atılabilir"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile ortak mekanizma oluşturma kararı alındığını açıkladığı basın toplantısında iki ülke arasındaki tüm meseleleri ve Türkiye'nin endişelerini masaya yatırdı. Çavuşoğlu, "Menbiç ve diğer şehirlerin istikrara kavuşabilmesi için bu şehirleri kimin yöneteceği, güvenliğini kimin sağlayacağı çok önemli. Menbiç yüzde 95 Arap şehriyse, YPG unsurlarının burayı yönetmesi ya da güvenliğini tesis etmesi buranın hiçbir zaman istikrara kavuşmaması demektir" dedi. 


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Ankara'da bir araya geldi. Çavuşoğlu sabah saatlerinde Ankara Palas'ın girişinde mevkidaşını karşıladı ve baş başa görüşmeye geçtiler. Yaklaşık 3 saat süren görüşme sonrası ikili ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, ikili ilişkilerin çok kritik bir aşamada olduğu dönemde bu ziyareti faydalı bulduğunu ifade etti. Çavuşoğlu, "Dün akşam Cumhurbaşkanımızın kabulünde yaptığımız toplantıda aynı samimi ortamda her iki tarafta düşüncelerini, beklentilerini, kaygılarını belirtmiştir. Sadece ikili ilişkiler değil, bölgesel konulardaki iş birliğimiz ve yaklaşımlarımız da değerlendirildi. İlişkilerimiz kritik bir aşamada. Bu ilişkileri ya yoluna koyacaktık ya da daha kötüye gidecekti. İlişkilerimizi tekrar normalleştirme konusunda anlayışa vardık. Bunun için atılması gereken adımlar var. Her iki tarafın da beklentileri var. FETÖ ile mücadele konusunda, ABD’nin YPG’ye verdiği destek konusunda, PKK ile mücadele konusunda beklentilerimizi dile getirdik. Elbette bu yaşamsal güvenlik kaygılarımızın ciddiye alındığını düşünmek istiyoruz. Bugüne kadar verilen sözler oldu, konuştuğumuz konular oldu. Bundan sonra sonuç odaklı adımları nasıl atabiliriz, konuştuğumuz konuların sözde kalmaması için birlikte neler yapabiliriz diye konuştuk. Tüm bu konuları kapsayacak ve birlikte değerlendireceğimiz mekanizmalar oluşturma kararı aldık. Dün ve bugün yaptığımız toplantılar, ikili ilişkilerimizin geleceği bakımından, endişelerimizin karşılanması bakımından, bölgesel konulardaki iş birliğimiz bakımından kritik bir ziyaret ve kritik bir görüşme olmuştur. İlişkilerimizin tekrar yoluna girmesi için önemli olan bu ziyaret çerçevesinde birlikte geleceğe yönelik ortak adımlar atar ve neticeleri alırız. İki müttefik gibi güveni yeniden tesis ederiz ve ikili iş birliğimizi ve bölgesel iş birliğimizi güçlendiririz" açıklamasında bulundu.

"Menbiç konusunda emin olursak ABD ile adım atabiliriz"
Açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu ABD ile anlaşmaya varılmak istenen konularda endişelerini dile getirdiklerini aktararak, "Dün akşamdan bu yana yaptığımız görüşmelerde bizim beklentilerimizin nasıl karşılanacağı, ABD’nin vatandaşları ile ilgili, konsolosluk konuları ile ilgili daha öncede bildirdiği beklentiler de var. Bu konsolosluk işleriyle ilgili komisyonumuzda da çalışıyoruz. Fakat bizim endişelerimiz doğrudan bize yönelik tehditlerle ilgili. YPG’nin bize saldırıları ile ilgili, insanlarımız ölüyor. Bugüne kadar 100 civarında bizim vatandaşımız veya ülkemizde yaşayan Suriyeliler, Afrin bölgesinden gelen silahlarla, roketlerle öldürüldü. Elbette tüm bu bizim endişelerimizi de kapsayan bu çalışma grubu ve bu çerçevede atılacak somut adımlar çok önemli. Bu YPG ile ilgili de, DEAŞ'la da, FETÖ ile ilgili de önemli. Menbiç ile ilgili cevabı Tillerson verdi. 2016 yılında ABD’nin Türkiye’ye sözü vardı. Bu sözler tutulmadı. Bu süreçte önce Menbiç’ten başlayacağız ve bundan emin olacağız. Atacağımız adımlar konusunda da, YPG’nin Fırat’ın Doğusuna gitme konusunda da emin olmamız lazım. Buraların istikrara kavuşabilmesi için bu şehirleri kimin yöneteceği, güvenliğini kimin sağlayacağı çok önemli. Menbiç yüzde 95 Arap şehriyse, YPG unsurlarının burayı yönetmesi ya da güvenliğini tesis etmesi buranın hiçbir zaman istikrara kavuşmaması demektir. Tüm Menbiç ve diğer şehirleri istikrara kavuşturabilmek için bu anlayışla çalışacağız ve bundan emin olacağız. YPG buradan çıktıktan ve güven oluştuktan sonra ABD ile bu konuda adım atabiliriz. Ama önce YPG’nin buradan çıkması lazım" şeklinde konuştu.

"Türkiye'deki tutuklamaların OHAL'le ilgili yok"
Yabancı basının Türkiye'deki yargı süreçlerinin OHAL kapsamında yapılmasına ilişkin sorusunu yanıtlayan Çavuşoğlu, "Türkiye'deki yargı süreçlerinin, Türkiye'deki OHAL'le alakası yoktur. OHAL'le FETÖ terör örgütüne karşı hızlı adımlar atmamız gerekiyor. Yargı evrensel kurallarla yürür. OHAL vatandaşlarımızın haklarını kısıtlamıyor. İktidara geldiğimizde attığımız ilk adımlardan birisiydi. OHAL içinde bu yargılama süreçlerini belirleyecek bir kanun kabul edilmedi. Bağımsız mahkemeler, Avrupa ve evrensel kriterlerle yürür. Yargılama süreci içerisinde bizim yapabileceğimiz yargılama sürecini hızlandırma konusunda tavsiyedir. Sonuçta bağımsız yargı karar veriyor. Biz AYM'ye de bağlıyız" diye konuştu.

"Osmanlı tokadı gerektirmeyecek bir aşamaya neden gelinmedi?"
Çavuşoğlu, "Suriye konusunda Osmanlı tokadı gerektirmeyecek bir aşamaya neden gelinmedi, neden bu gecikme yaşandı?" sorusuna, "Sorunları bizden gelen açıklamalara bağlarsanız gerçekçi olmaz. Bizim açıklamamız düşmanlık yapmak için yapılan açıklamalar değil. Biz siyasetçiler olarak bazen attığımız adımlarla kamuoyunun duygularını pozitif anlamda yönlendirebiliriz" yanıtını verdi. 

"Bazı müttefiklerimiz patriotları çekti"
Türkiye'nin Rusya'dan S-400 almasına ilişkin soruyu da yanıtlayan Çavuşoğlu şu açıklamalarda bulundu:
"Rex'in de söylediği gibi sadece bu akşam konuşmadık. Sık sık telefonda da görüşüyoruz. Elbette kongrede çıkan bir yasa var, onu bize izah ettiler. Fakat diğer taraftan da bir konu var ki bu da bizim ulusal güvenliğimiz için çok önemli. Benim hava savunma sistemine acil olarak ihtiyacım var. Müttefiklerimizden almak istiyoruz, yok. Basit silahları bile alırken yok kongreydi, şuydu, buydu bahanelerle karşılaşıyoruz. Rusya bu konuda bize cazip önerilerde bulundu. En son Erdoğan'ın ziyaretinde ortak üretim konusunda bir ön anlaşma yaptık. Demek ki müttefiklerimizle ilgili bir sorun var. Niye NATO içerisinde karşılamayalım? Bunlar karşılanmazsa başka seçeneklere bakmak zorundaydık. Bazı müttefiklerimiz patriotları çekti. Sadece İspanya'nın var. Biz Rusya ile görüşmelerimizi kongredeki görüşmeden önce tamamladık."

Türkiye-ABD'den ortak bildiri:

“İki taraf, iki ülke halkını doğrudan hedef alan terör tehditlerine karşı meşru müdafaa hakkını tanırlar”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Bakanı Rex Tilleron'un görüşmesinin ardından yayınlanan ortak bildiride, Türkiye ve ABD'nin müttefik ve stratejik ortak olarak birbirlerinin güvenliklerine ve savunmalarına karşılıklı ve tartışmasız bağlılıklarını teyit ettikleri ifade edildi. 


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Bakanı Rex Tilleron'un görüşmesinin ardından yayınlanan ortak bildiride, "65 yıldır NATO müttefikleri ve stratejik ortak olarak iki halk ilişkilerini, paylaştıkları hedeflerin ve çıkarların ilerletilmesi, ayrıca dünya genelinde demokrasi, hukukun üstünlüğü ve bireysel özgürlüklerin teşviki için hayati görmektedir. ABD, Türkiye’de 15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen hain darbe girişimini kınar ve Türkiye’nin demokratik yollarla seçilmiş hükümetiyle ve Türk halkıyla tam dayanışma içerisinde olduğunu belirtir. İki devlet, uzun süreli müttefikliğin ışığında ikili ilişkilerde öne çıkan meseleleri çözme konusundaki vaadini teyit eder. İki taraf, bu amaca yönelik olarak sonuç odaklı bir mekanizma oluşturulması konusunda anlaşmaya varmıştır. Söz konusu mekanizma en geç Mart ayı ortasına kadar hayata geçirilecektir. Ortak gündemin küresel bir gündem olduğu; bunun terörle mücadele, kitle imha silahlarının yayılmasına karşı koyma, Suriye ve Irak dahil Orta Doğu’ya kalıcı barış ve istikrar getirme, enerji güvenliğini sağlama ve radikalleşme, şiddete varan aşırıcılık ve İslam karşıtlığıyla mücadele gibi birçok kritik konuyu kapsadığı teyit edilir. Türkiye ve ABD uzun süreli müttefikler olarak terörizmin her türü ve biçimiyle ortak mücadeleye olan kararlılıklarını teyit ederler. Türkiye ve ABD, DEAŞ, PKK, El Kaide ve diğer tüm terör örgütleri ve bunların uzantılarıyla mücadele konusundaki kararlılıklarını tekrarlarlar. İki taraf, iki ülke halkını doğrudan hedef alan terör tehditlerine karşı meşru müdafaa hakkını tanırlar” denildi.


“Türkiye ve ABD, Suriye’nin toprak bütünlüğünün ve ulusal birliğinin muhafazasına olan bağlılıklarını teyit ederler” ifadelerine yer verilen bildiri şöyle devam etti: 
“Bu amaçla Suriye içerisinde oldubittiler yaratılmasına ve demografik değişimlere yönelik tüm girişimlere kararlılıkla karşı dururlar. Suriye’nin dönüşümü ve istikrarlaştırılması konusunda eşgüdüm içerisinde olmaya kararlıdırlar. Türkiye ve ABD, Suriye krizi için yalnızca siyasi bir çözümün söz konusu olabileceği ve bunun yaşayabilir bir siyasi dönüşüm gerektirdiği hususunu teslim ederek, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararında belirtilen yerleşik parametreler ve Cenevre süreci çerçevesinde bu sonucun elde edilmesi için işbirliklerini yoğunlaştırmayı kabul ederler." 

Etiketler: Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Tillerson ortak basın toplantısı, Ortak Bildiri, Münbiç, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Bakanı Rex Tilleron

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle