Bilim kurgu filmlerini andıran kütüphane

Son Güncelleme : 09 Ocak 2018 18:01

Çin’in Tianjin kentinde yakın tarihte açılan kütüphane, bilim kurgu filmlerini andıran özgün mimarisiyle dikkat çekiyor.

Başkent Pekin’e yaklaşık 130 kilometre uzaklıktaki Tianjin kentinde kurulan Binhai Kültür Merkezi kompleksinde yer alan yapı, yeni hizmete girmesine rağmen kentin başlıca turistik mekanları arasına girdi.
Fütürist mimarisiyle ziyaretçileri büyüleyen Tianjin Binhai Kütüphanesi, 1 milyon 300 bin kitap kapasitesine sahip. Zeminden tavana kadar kitaplarla kaplı kütüphanenin tam ortasındaki dev küre ise bir oditoryum hizmeti görüyor. Bu yapıya şeklinden ötürü Binhai’nin Gözü de deniyor.
Kütüphaneyi ziyaret edenler, basamaklarda oturup kitap okuyabiliyor, özel okuma salonlarında ve odalarda vakit geçirebiliyor. İnşaatı üç yılda tamamlanan kütüphane, toplam 33 bin 700 metrekarelik alanı kapsıyor.
Kütüphane, açılmasından kısa bir süre sonra duvarlarında kitaptan çok kitap resimleri olması nedeniyle sosyal medyada eleştirilmişti.
Kütüphane ziyaretçilerinden Tianjin’de bir özel şirket çalışanı Jia Nan, ‘‘Bu kütüphaneye geldikten sonra buranın çok büyük olduğunu, kitap sayısının da çok fazla olduğunu gördüm. Küçük-büyük herkese uygun kitaplar mevcut, sayı olarak da çok fazla. Burası fotoğraf çekmek için de çok güzel. Herkese gelip, burayı görmesini tavsiye ediyorum’’ dedi.

Etiketler: Bilim kurgu filmlerini andıran kütüphane

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle