Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye AB kapılarında bekletilecek bir ülke değil”

Son Güncelleme : 05 Ocak 2018 20:01
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye AB kapılarında bekletilecek bir ülke değil”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin AB süreciyle ilgili, “Türkiye gibi başka ülke AB içerisinde yok. Gerekçelerini sunmaya gelince gerekçe sunamıyorlar. Bu bizi ciddi manada yorduğu gibi milletimi de ciddi manada yoruyor. ‘Ne olur artık bizi de alın diyecek’ halimiz de pek yok" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yapılan görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

Türkiye’nin AB’ye üyelik süreciyle ilgili Erdoğan, “Türkiye, AB süreci içerisinde ne yazık ki sene 63 -2017 bu kapıda 54 yıl bekletilen ülke. Fransa AB’nin önemli ayağını oluşturuyor. Türkiye gibi başka ülke AB içerisinde yok. Gerekçelerini sunmaya gelince gerekçe sunamıyorlar. Türkiye AB kapılarında bekletilecek bir ülke değil. Bu bizi ciddi manada yorduğu gibi milletimi de ciddi manada yoruyor. Yani belki de bizi bir karara doğru sürükleyecektir. Artık bizi alıverin diyecek halimiz de pek yok. Bunu Fransa’dan söylüyorum” diye konuştu.


Fransa ile hedefin 20 milyar ticaret hacmine ulaşmak olduğunu belirten Erdoğan, “Bütün mesele ilgili bakanlarımızı ve birimlerimizin dayanışma içerisinde atacakları adımdır. Bir başka adımda özellikle Türk Hava Yolları ve Airbus alanında imzalarımız. ASELSAN, ROKETSAN, EUROSAM olarak bu adımı atmış bulunuyoruz" diye konuştu.

"Teröre 35-40 yıldır ciddi bedeller ödedik"
Cumhurbaşkanı Erdoğan terörle mücadeleye ilişkin, "Teröre 35-40 yıldır ciddi bedeller ödedik. Fransa’nın da ödediği bedelleri biliyorum. DEAŞ’le mücadelemiz yoğun şekilde devam ediyor. Sınırımızda Suriye’ye karşı verdiğimiz mücadele var. DEAŞ’la mücadelemiz süreceği gibi aynı şekilde PYD/ YPG de PKK’nın yan kollarıdır. Aynı mücadeleyi de vermemiz lazım. Bazı arkadaşlarımız yanlarına PYD ve YPG alınca DEAŞ’le mücadele ettiğini düşünüyor" dedi.

"Kamplarımızdaki yaşayan insan sayısı 3,5 milyona ulaşmıştır"
AB’nin Suriyeli mültecilere yönelik verilen sözü tutulmadığına değinen Erdoğan, "Türkiye’de şu anda Suriye’deki mültecilere yönelik kamplarımızdaki yaşayan insan sayısı 3,5 milyona ulaşmıştır. 260-270 bin insan da çadır ve konteyner kentlerde barınıyor. Bunların bakımı bize, sivil toplum örgülerine ait. 30 milyar dolar harcama yaptık. AB’nin sözü vardı. Şu ana kadar gelen rakam 910 milyon Euro’dur" şeklinde konuştu.

"Terör ve teröristlerin bahçıvanları vardır"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Batı her zaman yargı bağımsızdır diyor. Türkiye’de de yargı bağımsızdır. Bağımsız yargı kararını kendi oluşturuyor kendisi veriyor. Terör kendi kendine oluşmuyor. Terör ve teröristlerin bahçıvanları vardır. O bahçıvanlar düşünce adamı diye bakılanlardır. Oranın fikir babaları olarak onları yetiştirilirler. Bir gün gelir ki bu insanlar karşınıza terörist olarak çıkar bunun bedelini 35 bine aşkın şehit vererek ödedik. Umarım Fransa böyle bedel ödemez" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan basın mensuplarının sorularını yanıtladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir terör örgütünü iki terör örgütüyle yok etme anlayışı terörle mücadele değildir" dedi. 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la yaptığı ortak basın toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Basın mensuplarının AB-Türkiye sürecine yönelik yönelttiği soru üzerine Erdoğan, "AB ilişkilerinin ivme kazanması, beklediğimizi alabilmek için biraz zaman gerekecek. Gerek Dışişleri gerek AB Bakanımız süreci takip ediyorlar. AB ile 16 fasıl açıldı ama bunlar kapanmış değil" dedi.


Fransız gazetecinin MİT tırları sorusunu imalı bir şekilde sorması üzerine Erdoğan’dan sert tepki geldi. Erdoğan, Fransız gazeteciye “Bu soruyu FETÖ ağzıyla soruyorsun” diyerek şunları kaydetti:
“O tırlarla ilgili operasyonu yapanlar şuanda cezaevinde. İstihbarat teşkilatının bu tür operasyonlara yönelik kamyonlarla nereye silah taşıyacağına yönelik yetkileri var. Sen bana bunu soruyorsun da ABD’nin getirdiği 4 bin tır silahı niye sormuyorsun. Bir başkasının ağzıyla konuşmayın. Bunları yutacak biri yok. Tamamen bir FETÖ ağzıdır bu. FETÖ ağzıyla konuşmamayı öğrenin" 


"Astana ve Soçi süreçleri Cenevre'yi tamamlayıcı çalışmalardır"
Astana -Soçi süreçlerine ilişkin yöneltilen soru üzerine Erdoğan, "Suriye krizine yönelik, Astana süreciyle alakalı olarak 8. bölümünü yaptık. 8. bölümdeki çalışmalar devam ediyor. Astana, sadece Rusya ve İran'ın katıldığı süreç değil. Bu sürecin devamında Soçi çalışmaları başlatıldı. Bu süreçler, Cenevre'ye alternatif değil Cenevre'yi tamamlayıcı çalışmalardır. Suriye'nin kuzeyinde terör koridoru oluşturulmasına müsaade etmeyeceğiz. Bunun gereği neyse yaparız. Sınırda tamamıyla yerleşim bölgeleri olduğu gibi 260 bin mülteci de bu sınırlarda yaşıyor. Amerika'nın hala PYD /PYG'ye tırlarla yüklü silahları vermesi üzüntü kaynağımız. Müttefiksek bunun gereğini yapmaz lazım. Bir terör örgütünü iki terör örgütüyle yok etme anlayışı terörle mücadele değildir. Hedefimiz Esed'siz Suriye halkının kendi iradesiyle seçimi gerçekleştirmektedir. Suriye halkının kendi iradesinin ortay çıktığını görmemiz gerekir" diye konuştu. 

Etiketler: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin AB süreciyle ilgili, Fransa

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle