Eğitimci Yazar Ali Özkanlı ile Kitap Fuarı Üzerine Özel Röportaj

Son Güncelleme : 09 Kasım 2017 01:11

Kahramanmaraş Kitap Kültür Fuarına katılan Eğitimci Yazar Ali Özkanlı ile kitap fuarı ve kitap seçimi üzerine özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Kahramanmaraş 4. Kitap ve Kültür Fuarı birbirinden harika yazarları ağırlamaya devam ederken, Kayseri’de de kitap fuarı olmasına rağmen okuyucu kitlesini üzmemek için Kahramanmaraş Kitap Kültür Fuarına katılan Eğitimci Yazar Ali Özkanlı ile kitap fuarı üzerine özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Eğitimci Yazar Ali Özkanlı, Kahramanmaraş Kitap ve Kütür Fuarının bu yıl bambaşka olduğunu belirterek şunları söyledi.

‘’Kahramanmaraş 4. Kitap Fuarı diğer fuarlar içerisinde çok öne çıkan bir fuar. Gerçekten gerek Valilik gerek Belediye gerek diğer kuruluşlar yani bir başarı gelecekse elbirliği gönül birliği olacak, bu birliği görüyoruz. Gerek basınıyla gerek kurum kuruluşlarıyla kitabı insanlarla buluşturma noktasında çok bir fuar ve 4. Yılı. Gördüğüm kadarıyla izlenimlerimize göre ve bir eğitimci gözüyle de her yıl daha tertipli ve daha düzenli hem güzel bir imkan sunuluyor. Ben Kayseriliyim ama Kayseri’de bulamadığımız örneği; yazarların konaklamasın, yemeğinden ve servis imkanını sağlayan bir hizmet. Tabi kitap hayat, kitap yoldaş, kitap sırdaş; insanların başarısı ile birebir orantılı. Böyle bir imkanı Kahramanmaraş Halkına sunan değerli yöneticileri ve siz basın mensuplarını tebrik ediyoruz. Allah bunu muvaffak etsin. Her yıl üzerine artı koyarak daha iyiye daha güzele gitmeli önemli olan. Bunun içinde biz yazarlar olarak, yayınevleri olarak üzerimize düşen görevleri yapıyoruz. Türkiye’nin dört bir tarafına gidiyoruz, insanlarla buluşuyoruz. Hem tanışma, hem kaynaşma hem de okuyucuyla birebir görüşmeyle eserlerimiz imzalama imkanı buluyoruz. Bu güzellikleri yaşamaya devam edeceğiz.’’

Soru: Günümüzde Yazarlık öyle bir hale geldi ki okuyucudan fazla yazar var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Kitap seçiminde insanlar nelere dikkat etmeliler?

Çok önemli ve güzel bir soru, son günlerde bizlerde duyuyoruz, hocam diyorlar; ‘’ her taraf yazar her taraf şair.’’ Bu nasıl oluyor böyle bir şey olabilir mi? O zaman okuyucu şuna dikkat etmeli. Kaliteye bakmalı, yazdığı eserlere bakmalı, seçici olmakta fayda var. Çünkü her kitap alınıp okunmuyor. Mesela gençlik üzerine hikaye ve romanlarda öyle şeylere şahit oluyoruz ki kitabın içerisinde edep ve edebiyatla hiç alakası olmayan aslında yazarda değil; bunlar piyasa sürülmüş, basılmış, kontrol edilmemiş… Ne zaman ki hatayı görüyorlar bu yanlış, bunlar bizim çocuklarımızı gençlerimizi mahvediyor, böyle bir şey olur mu, yazarların insanlara karşı sorumluğu yok mu diyorlar. Bu açıdan da ben değerli okuyuculara şunu söylemek istiyorum; gerek yayınevi gerek kitap gerekse en önemlisi yazarın yaptıklarına eserlerine şöyle özgeçmişine bakarak eselerini ona göre tercih etsinler alsınlar okusunlar. Çünkü her şeyde enflasyon olduğu gibi maalesef yazar enflasyonu da var.’’

Etiketler: Kahramanmaraş Kitap Kültür Fuarı, Eğitimci Yazar, Ali Özkanlı, Yazar Enflasyonu

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle