Erdoğan'dan Suudi Arabistan'a Kaşıkçı Davası Teklifi

Son Güncelleme : 23 Ekim 2018 13:10

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu çağrım Suudi Arabistan kralı başta olmak üzere üst yönetimedir. Olayın cerayan ettiği yer İstanbul. Dolayısıyla bu 18 kişinin yargılanmasının İstanbul'da yapılması teklifimdir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu çağrım Suudi Arabistan kralı başta olmak üzere üst yönetimedir. Olayın cerayan ettiği yer İstanbul. Dolayısıyla bu 18 kişinin yargılanmasının İstanbul'da yapılması teklifimdir" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları: 

- "Cemal Kaşıkçı, evlilik işlemleri için konsolosluğa gittiğinde cinayet ekibine önceden haber veriliyor. 1 Ekim'de saat 16.30'da 3 kişilik bir ekip tarifeli seferle İstanbul'a inip önce otele yerleşiyor, sonra Başkonsolosluğa gidiyor. Bir başka ekip de Belgrad Ormanı ve Yalova'da keşif yapıyor"

- (Kaşıkçı cinayeti) "Çeşitli uçaklarla 15 Suudi görevlisinin ülkemize geldikleri görülüyor. Kıyafeti, gözlüğü ve sakalıyla Cemal Kaşıkçı'ya benzetilmek istenen kişinin gece yarısından sonra tarifeli uçakla Riyad'a hareket ettiği belirlendi"  

- (Kaşıkçı cinayeti) "Bu olay İstanbul'da cereyan ediyor ve sorumluluk makamındayız. Sorumluluk makamında olduğumuzdan bunu sorgulamak zorundayız"  

- (Kaşıkçı cinayeti) "Olay günü personel, denetim bahanesiyle bir odada tutuldu" 

- "Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Suudi Arabistan'da 18 kişi tutuklandı"

- "Şu ana kadar ortaya çıkan bilgiler ve deliller Cemal Kaşıkçı'nın vahşi bir cinayete kurban gittiğini gösteriyor" 

- (Kaşıkçı cinayeti) "Cinayetin anlık bir hadiseden kaynaklanmadığı, planlı olduğu yönünde elimizde bilgiler var" 

- (Kaşıkçı cinayeti) "15 kişi cinayet günü neden İstanbul'da toplanmıştır? Kimden emir almıştır?"

- (Kaşıkçı cinayeti) "Yerli işbirlikçi iddialarını ortaya atanlar bu iddialarını açıklamak zorundadır. Bu yerli işbirlikçi kim?"

- "18 kişinin İstanbul'da yargılanmasını teklif ediyorum"

- "Bu çağrım Suudi Arabistan kralı başta olmak üzere üst yönetimedir. Olayın cerayan ettiği yer İstanbul. Dolayısıyla bu 18 kişinin yargılanmasının İstanbul'da yapılması teklifimdir"

- "MHP ile son dönemde af, erken emeklilik ve Danıştay'ın kararında ayrı düştüğümüz gözüküyor"

- "Af yetkisine devlet sahip değildir"

- "Af meselesi ilk gündeme geldiğinde hemen çalışma talimatı verdim ve milletin vicdanını rahatsız edecek neticelere yol açacağını gösterdi. Bunun içinde teklife sıcak bakmadığımızı çeşitli örneklerle anlatmaya çalıştım"

- "Şu ana kadar 50 binin üzerinde sadece cezaevinde uyuşturucu suçlusu var. Allah aşkına buna kader mahkumu diyebilir miyiz?"

- "Can alan katillere mi kader mahkumu diyeceğiz? Öbür taraftan hırsızlık, bütün bunları yapanlara mı kader mahkumu diyeceğiz? Biz devlet olarak bir katili affettiğimiz zaman maktulün ailesine acaba bunu nasıl anlatacağız?"

- (And tartışması) "Biz 2013'te bu meseleyi çözmüştük. Danıştay, yetki aşımı yaparak maalesef bu konudaki düzenlemeyi iptal etti. Türkiye'yi geldiği yer itibariyle kesinlikle hak etmediği bir tartışmaya sürükleyen bu karar bir takım eski hastalıkların hala bünyemizde yaşadığını gösteriyor"

- (And tartışması) "Andı ilk halini Türk Ocaklarını kapatmasıyla bilinen Reşat Galip yazmıştır. İnsanları kafataslarına göre sınıflandıran bu kişi aynı zamanda Türkçe ezan zulmününde mimarıdır"

- (And tartışması) "İstiklal Marşımızın dışında bir and tanımıyoruz, tanımayacağız"

- "Sizin Türkçülük yapma hakkınız var ama öbür tarafta benim Kürt vatandaşlarımızın siz böyle yapınca Kürtçülük hakkı doğar. Bırakalım Türk Türklüğüyle, Kürt Kürtlüğüyle övünsün. Ama bunu asla ırkçılık yapma boyutuna taşımayalım. İşte bunu yaptığınız anda ayrımcılık yapmış olursunuz. Biz AK Parti olarak bu yanlışın içine düşmedik"

- (Bahçeli'nin Bozdağ açıklaması) "Kusura bakma benim bakanımın arkasında tamamiyen bizler varız. Bu tehdidi ve hakareti bir Genel Başkana yakıştıramadım. Bu çok çok üzücüydü. Buna yol arkadaşımı feda edemem" 

- "Artık bu tür meselelerdeki görüş farklılıklarımızın cumhur ittifakına gölge düşürmesine fırsat vermemeliyiz. Biz cumhur ittifakını ülkemizdeki son yıllardaki kazanımlarından biri olarak görüyor ve geleceğe taşımak istiyoruz. Biz, bu ittifakın ruhuna zarar verecek hiçbir işin içinde olmadık, olmayız. Yerel seçimlerde madem ki biz yolumuza diyorlar, biz de herkes kendi yoluna deriz" 

- "AK Parti olarak 2019 seçimleri için çok güçlü hazırlık yapıyoruz. Tüm ilçe teşkilatlarımızla bir araya geldik. Ardından ilçe kadın kollarımızla da bir araya geldik. İlçe gençlik kollarımızla da teşkilatımız bir araya gelecek. Sizlerden bu çalışmalara destek bekliyoruz. Adaylarımızı belirleyip sahaya erkenden ineceğiz"

Etiketler: Erdoğan'dan Suudi Arabistan'a Kaşıkçı Davası Teklifi

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle