Kahramanmaraş Ülkü Ocakları Başkanı: ''Arapça Tabelalar Kaldırılsın.''

03 Mayıs 2017 19:36
Kahramanmaraş Ülkü Ocakları Başkanı: ''Arapça Tabelalar Kaldırılsın.''

Ülkü Ocakları Kahramanmaraş İl Başkanı Mesut Kaplan Kahramanmaraş’ta Suriyeli mültecilerin açmış olduğu işyerlerinin tabelalarına tepki gösterdi.

Ülkü Ocakları  Kahramanmaraş İl Başkanı Mesut Kaplan Kahramanmaraş’ta Suriyeli mültecilerin açmış olduğu işyerlerinin tabelalarına tepki gösterdi.

Ülkü Ocakları Kahramanmaraş İl Başkanı Mesut Kaplanşehir merkezinde başta olmak üzere bazı bölgelerin belirli cadde ve sokakların arap mahallesi haline geldiğini söyledi.

Türkçe giderse Türkiye gider diyerek Türkçe’nin önemine değinen İl Başkanı Mesut Kaplan, “Şehrimizin belirli caddelerine girildiği vakit “Burası Kahramanmaraş mı?” düşüncesine kapılacak kadar rahatsızlık yaratmakta Türk’ün öz yurdunda bizleri rahatsız etmektedir.” Dedi.

Kaplan, “ Elbette mülteciler misafirimizdir ama misafirimize verilen haklar kendi insanlarımıza verilmeyince bu rahatsızlık uyandırıyor. Bu konuda belediyelere çok önemli görevler düşmektedir. Bu rahatsızlık bir an önce giderilmelidir.” İfadelerini kullandı.

 Türkçe tabela kullanmış olan firmalara da teşekkür eden Kaplan,Karamanoğlu Mehmet Bey’in çıkarttığı ” Bu günden sonra hiç kimse divanda, dergâhta, barigâhta, mecliste ve meydanda Türkçe’den başka dil konuşmayacak” fermanını hatırlattı.

Kaplan, ” Buradan Kahramanmaraş'taki bütün yetkililere sesleniyorum. Burada bu levhaları asanlar neye göre aşmıştır. Mülteci yani misafir olanlar ne zamandır ev sahibi olmuştur. Bir Türk Milliyetçisi olarak bu levhaları kabul etmiyor ve bu konun takipçisi olacağımı buradan duyuruyorum.10 gün sonra kutlayacak olduğumuz, Türkçe’nin resmi dil olmasının 740. yıldönümü olan “13 Mayıs Türk Dil Bayramına” kadar Arapça tabelaların kaldırılıp bu sorunu bir an önce çözüme kavuşturularak, Türkçemize hak ettiği bayramı yaşatalım.” Dedi.

Kaplan, yapılmasını istediği uygulamanın benzerlerinin yaşandığının altını çizerek, Adana Büyükşehir Belediyesi zabıtasının yapmış olduğu uygulamayı işaret etti.

 

Etiketler: Ülkü Ocakları, Kahramanmaraş, Mesut Kaplan, Arapça Tabelalar Kaldırılsın, Suriyeli

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Memiş.kşmz

04 Mayıs 2017 00:01
Baskanim haklisin allah senden razi olsun bunlar yarin bir gun ulkemizide isterler bence arabca tabelalar bir an önce kalksin ben kurt um ama turkce den baska dil bilmem bence tabelalarla birlikte suriyelilerde gitsinler memleketlerine yoksa yazik olacak guzelim ülkemize

Ahmet

04 Mayıs 2017 02:28
Başkanım ooo Suriyelilere tepki yürüyüşünde ooo tebalaları indirdik biz sabahına valilik oooraya polis yıgdı ve geli valilik geri taktı biz koyun olmuşuz güdenimiz çok bizler neden bu hale geldik ve bizim hani eski milliyetçi önderlerimiz