Bakan geldi, bakarak gitti olmasın!

Son Güncelleme : 17.04.2018 15:04

Kahramanmaraş’a Usta lazım. Ustayı bulduk, yanına kalfa lazım, teşvik edilecek projeler üretecek ekip lazımAkdeniz’in incisi-arka bahçesi-doğal yaşam alanı diye adlandırdığımız şehrimizde 2. Kültür ve Turizm Çalıştayı düzenleyeceğiz.

’’ 1. Kültür ve Turizm Çalıştayı şehre şunları kazandırdı?’’ diyebileceğimiz bir raporumuz var mı elimizde? Maalesef yaptık-oldu anlayışı hala devam ediyor.

-Yaşam ve Mimari, Tarih ve Müze, Kültür ve İletişim, Gastronomi, tarihi yerler ve kalıntıları,

-Oyuncakları, sanatsal zenginlikleri, gölü, barajı, akarsuyu olan doğal tabiat ve doğa güzellikleri, ziraat ve tarımsal ürünleri, el yapımı eserleri

-Tabiatın doğal ortamı, madeni, mermeri, sıcak su (kaplıca-içme), kayak, balıkçılık, doğal içme su zenginlikleri, ağaçlık, dağlık, kayalık ve coğrafi güzellikleri,

-Leziz damak tadı olan mutfağı, ekonomik kazanım değerli zanaat çeşitlilikleri,

-Filmleri, sanatçıları, artistleri, yazarı, şairi, türküsü, romanı, tiyatrosu,

-Delisi(gülü), velisi, çobanı, kızları (Saraylara Sultan olanlar), insani değerleri, liderleri,

-Biberi, dondurması, kekiği, salebi, pekmezi, üzümü, cevizi, kirazı, elması, tekstil ürünleri ile üzerine daha ne eklerseniz yok yok bu şehirde. Maraş oymacılığı parmakla gösterilirken şimdi bitme noktasında bir el atında tekrar Türkiye’nin bir numarası olsun…

Un var, yağ var, şeker var, su var ama ustası yok…

Yukarıda saydığım başlıkların hepsini bir araya getirmek için şehrin erkânının bir araya gelmesi gerekli. Maraş sevdalısı, maraş evladı müdürlerimiz olması gerekli, ilçesini seven belediye başkanları olması gerekli, en önemlisi bunlara haydi diyecek LİDER gerekli. Biz şehir olarak USTA bekliyoruz. Çalıştay’da masaya şehrin anatomisini koyacak çalışmalar ve projeler bekliyoruz. Çalıştayın gerçek ruhu bu değil mi? Haydi konuş, Kahramanmaraş’ı anlat deseler, Bakan Özhaseki dedi ve cevap bulunamadı.

Maraş’ı anlatan yüzlerce kitap ve yazar var. Geçtim, Büyükşehir Belediyemiz bu konuda yılların kayıplarını toparlamaya çalışıyor ve bu konuda iyi bir kütüphaneye sahip. İşte bunları projeye dökecek el biriliği lazım.

‘Akdeniz’in Altın Kenti Kahramanmaraş’ isimli Ticaret Sanayi Odası ve Kültür Turizm Müdürlüğü’nün ortaya çıkarttığı bir kitap var. O kitabı Bakan’ın önüne koyun en azından. Kitapla birlikte projeleri de koltuğunun altına koyup biz üzerimize düşeni yaptık haydi yiğitliğinizi görelim diyelim.

Bakan geldi, bakarak gitti olmasın. Bir farklılık yapın. Büyükşehir’e ayak uydurun hep beraber bir şeyler ortaya çıksın. Andırın’daki kaleleri kazandıralım şehrimize.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın etkinliklerini şehrimize kazandıralım. Tiyatro, Konser, Sinema, Yazarlar, Şairler, Konferanslar, Şölenler, Festivaller… Belediyelere destek olsun.

Gerçekten çalıştayı düşünüyorsanız önceliğimiz hangi yönde ön plana çıkacağız onlar olsun. İstiyoruz ama neyi istiyoruz. Her kurum kendi alanında ilgili bakanlıklardan bir şeyler istesin. Önüne gelen kadarıyla değil, ekstra yenilik katsın şehre.

Dondurma Festivalinde Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı sanatçılar burada konser versin. Ayda birde olsa Kahramanmaraş’ta bir konser olsun. Şu Turnelere Kahramanmaraş’ı da yazsınlar.

Bunlar için Kahramanmaraş’a Usta lazım. Ustayı bulduk, yanına kalfa lazım, teşvik edilecek projeler üretecek ekip lazım… Kısaca konusunda liyakat sahibi insanlar lazım…

Bu arada Türkiye gelelinde Turizm haftası etkinlikleri fotoğraf sergileri ile kutlanırken Kahramanmaraş’ta şehrimize has kıyafet defilesi yapıldı. Bu kıyafetlerin pazarını oluşturalım. Bu defile için Kültür Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı’ya ayrıca teşekkür ettim.

Çalıştay için tüm kurumlardan büyük bir efor beklediğimi dile getirerek bir sonraki yazımızda görüşmek umuduyla muhabbette kalın…

(Not: Tüm kurumlar derken yukarıda saydığımız şehrin özelliklerinde tüm kurumların ilgili alanı vardır.)