CEVDET ALPEREN-BİR 12 EYLÜL SABAHI

12.09.2017 14:12

Alpaslan Türkeş üç gün sonra teslim oldu.12 Eylül  sabahı günlerden cumartesi.Gaziantep Eğitim Enstitüne  sınavlara gidiyorum. O günde erkenden kalktım. Hazırlıklarımı yaptım. Gaziantep ‘e  giden  arkadaşlarla buluşacaktım.Saat sabahın 5 suları idi. Evimizin kapısından dışarı adımlarımı attım. Bana doğru  bir asker silahını doğrultu. “Gir içeri” diye seslendi. Ben bir an şaşkınlık geçirdim. Sadece “ Ne oldu “ dedim.  Asker :” Konuşma gir içeri “ deyip silahına kurşun verdi.  O sırada korktum. Hemen içeri girdim . Ve kapıyı kapattım. Merdivenlerden hızla çıktım. Evdekiler halen uykudaydı. Benim bu telaşımdan ve heyecanımdan haberleri yoktu. Hemen televizyonu açtım. Karşımda Kenan Evren konuşmaya başladı. “Ordu yönetime el koydu” diyordu.

12 Eylül ile böyle karşılaştım. İnsanın içine batan hadiseler olur ya. 12 Eylül geldi mi üzerime bir hüzün çöker. Sonrasında gelişen  olaylar daha da vahimleşir.  Haydi diyelim ki ülkede anarşi vardı. Sokaklara anarşiden çıkamıyorduk.Her gün ülkenin her yerinde gençlik kanı akıyordu.

Adeta gizli eller  Türk gençlerini birbirine kırdırıyordu. Biraz samimi baktım işe. Kendi kendime dedim ki “işallah hayırlı olur. Anarşi biter “ diye dua ettim. O günlerde ben “Kahramanmaraş Ülkü Yolu “ başkanlığı yapıyordum. Arkadaşlarımın durumunu merak ettim. İletişim yoktu. Telefon yoktu. Evde beklemeye koyuldum. Kimse ile görüşemiyorduk. Sadece haberlerde Alpaslan Türkeş’in yerinin bilinmediği,Ecevit,Demirel ve Erbakan’ın göz altına alındığını haber veriyorlardı.

Daha sonra öğrendik ki Alpaslan Türkeş üç gün sonra teslim oldu. Siyasi hayata geçince de ;Türkeş ihtilalın yönü nedir diye  takip etmiş. Eğer komünist subaylar yaptı ise teslim olmayacakmış. Emir komuta içinde asker tarafından yapıldığı söylenince teslim olduğunu anlatmış.. Ancak altı sene yargılandı.Onlarca genci bir sağdan bir soldan eşit bir şekilde astılar.

Bu ihtilalın ABD tarafından yapıldığını bizzat CİA yetkililerinin ifadelerinden anlıyoruz. CİA  yetkilisi  Henze adlı ajan Kartır’a “ Bizim çocuklar işi bitirdi” diye bilgi vermesi ile anlıyoruz. Buradan da esas anlamamız gereken bizim Türk ordusu dediğimiz bir kısım subaylar sözde generaller meğer ki ABD nin emrinde imiş. Onların çocukları imiş. Aynen 15 Temmuzda olduğu gibi.

Türkiye ne zaman bir yükseliş ivmesi kazansa ABD kendine muhtaç etmek için ülkemizde operasyonlara,projelere ve planlara girmiş.

Kısmen başarı elde etmiş olsa da bir çok hesapları tutmamıştır. 15 Temmuzda olduğu gibi. Ben az dedim siz çok anlayın.