DENİZLİ DE MİLLİ MÜCADELE HAREKETİ

15.05.2018 11:02

Denizlinin düşman işgalinde olduğu gibi Türk Milli Mücadelesine de önemli katkısı olmuştur        15 MAYIS 1919 tarihi , Denizli ilimizde  Milli Mücadelenin  başladığı tarihtir. Anadolu topraklarının işgali ile bütün ülkede bu işgalden kurtulma çabaları başlamıştır. Denizli ilimizde milli mücadele ve bağımsızlık için bir harekete girmiştir.

   Zamanın Denizli müftüsü Ahmet Hulusi Hoca  bu hususta kaygısız kalmamış. O da yedi düvelin karşısına mertçe çıkmıştır. Yaptığı bir toplantıda " İşgal edilen memleket halkının silaha sarılması dini bir görevdir." diye  meşhur fetvasını vermiştir. Müftü Ahmet Hulusi Efendi 1861-1931 tarihleri arasında yaşamış bir Osmanlı müftüsüdür. Denizlinin düşman işgalinde olduğu gibi Türk Milli Mücadelesine de önemli katkısı olmuştur.

     15 Mayıs 1919 da Denizli de düzenlenen mitingde meşhur fetvası okunarak Denizlilere önderlik etmiştir.

   Denizli de milli Mücadeleyi başlatan fetva şöyledir :

    "MUHTEREM DENİZLİLER  !...

     Bugün sabahın erken saatlerinde İzmir Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir.Bu tecavüze karşı hareketsiz kalmak din ve devlete ihanettir.Vatana karşı  irtikap edilecek cürümlerin  Allah ve tarih önünde affı imkansız günahtır.Cihat tam manasıyla teşekkül etmiş dini fariza olarak tam  karşımızdadır.

    Hemşerilerim,karşımıza çıkarılan dünkü tebaamız  Yunan'a biz mağlup olmadık. Onlar öteki düşmanlarımızın vasıtasıdır.

   Yunan'ın bir Türk beldesini ellerine geçirmesinin ne manaya geldiğini, İzmir de şu birkaç saat içinde irtikap edilen cinayetler gösteriyor.

  Silahımız olmayabilir,topsuz-tüfeksiz  sapan taşları ile de düşmanın karşısına çıkacağız. İstiklal aşkı ,vatan sevgisi,haysiyet şuurumuz ile ,kalbimizdeki iman ile mücadelemizin sonunda  zaferi kazanacağız. Bu uğurda canını verenler şehit ,kalanlar gazidir.

    Bu mutlak olarak cihad-ı mukaddestir.

    Sizlere, vatanımızı düşmana teslim etmenin çare olduğunu söyleyenler  ; düşman esareti altında olanlardır. Onlar irade ve kararlarına sahip değillerdir. Bu vaziyette olanların emri ve fetvası aklen ve şeran caiz ,makbul ve muteber değildir.

    Meşru olan münhasıran  vatan müdafaası  ve istiklal uğruna cihattır. Korkmayınız !..Meyus olmayınız !..

   Bu Livay-i hamdin altında toplanınız ve mücadeleye hazırlanınız.

  Müftünüz olarak cihad-ı mukaddes fetvasını ilan tebliğ ediyorum!.."

  İstiklal uğruna verilen canlar ,milletin kalbinde ilelebet yaşayacaktır. Maraşlının Rıvan Hocası  ne ise ,Denizlinin de Müftü Ahmet Hulusi Efendisi odur.

    Denizlinin ve ülkemizin  düşman işgalinden  kurtuluşunda önderlik eden tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnetle yad ediyorum . Allah hepsine rahmet eylesin.Tüm şehitlerimize  ve Gazilerimize Allahtan rahmet diliyorum.