İmarı ve Mimarı Olmayan Kahramanmaraş

07.09.2017 20:07

Mühendis çok ama özgün çalışması olan yok. Başka şehirde ki projeyi al yap ile yola devam ediyoruz...Mimarlık tasarımın en seçkin uygulama alanlarından birisidir. Tasarım denince de akla uçsuz bucaksız bir dünya gelir. Bu uçsuz bucaksız dünyada, ortak akıl ile yapıya en uygun, en işlevsel ve en pratik şekil verilir. Şehir kimliğinin şekle yansımasıdır. Görsel tasarımda özün biçime yansıması, şehrin kültürel değerlerine de yansıması demektir. İyi tasarlanmış bir yapı; fonksiyonel olarak en kullanışlı yapı demektir.

Şehrimize şöyle bir bakalım, yapılan ve yapılmaya devam eden projeler ne kadar şehre uygun ve şehri ne kadar yansıtıyor. Giderek yükselen kat sayısı (rant sayısı da denebilir) şehrin beton yığınına dönüşmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi. Ahır Dağı’nın eteklerine yapılan çok katlı evleri (Toki Evleri ile başladı) bu şehirde işini gerçekten bilen, sanat ile mimarlığı harmanlamış bir proje adamının olmadığının en bariz göstergesi değil de nedir?

Bir söz vardır, ‘’Kişinin ruhunun güzelliği yüzüne yansımış’’ derler ya; öyle işte… İyi tasarlanmış bir yapı, onun fonksiyonunu görünümüne ve biçimine yansıtır. Ruhsuzların diktiği binalar da buna en güzel cevap olsa gerekli.

Şehri çok katlı binalar ile betonlaştırmaya devam ediyoruz. Sekiz kat yapım izni olan yerlere bir bakıyorsunuz, oniki kat imar izni çıkmış.

El gördük işlerle, günü kurtarmaya çalışanlar masa başında olduğu sürece bu şehir de estetik adına bir çalışma göremeyeceğimiz kesin. Yapılan çalışmaların isimleri güzel ama işlevselliği maalesef yok. Yapılan yapıların amacı, onun fiziksel görselliğine de yansımalı. Bir başka deyişle; bir binanın görünümü o yapının hangi amaçla kullanıldığını sergiler.  Ne kadar kullanışlı ise o kadar iyi bir yapı olmuştur. Önemli olan yaptım demek değil, işlevselliğini de kazandırabilmektir. Trafik ışıkları ile dolu yolun üzerine kaç tan battı-çıktı alt geçit yaparsanız yapın, bu çözüm değil sadece sorunu ötelemektir. Postane- Demokrasi Meydanı arası Ulu Cami Tüneli bu gün trafiği kilitler hale geldi. Yapı tamam ama işlevselliği için gerekli çalışmalar maalesef göz ardı ediliyor. Tünel çıkışına yapılan sağlı sollu araç parkları ile yol tek şeride düşüyor. Ve ağırlık olarak Halk Otobüsleri bu yolu kullanıyor. Burada ki çözüm ise Şazibey Cami tarafına giden yolu tek şerit olarak Halk otobüslerine ayırmak. (Benimkisi bir öneri)

Bir projenin temeli işlevselliği olmalı. Yılan hikayesi gibi yön levhaları işlevselliğini de ortaya koyuyor. Sağa git, sola dön gibi yönlendirme tabelaları olmadan trafik akmıyorsa geçici çözümler sadece sorunun daha da büyümesine neden olur. Otoparklar boş ama caddeler ve sokak araları maalesef dolu. Buna çözüm nasıl getirilebilir? Arasa çok katlı otopark yapıldığı takdirde Trabzon Bulvarından araç parkı kaldırılacak mı?

Kahramanmaraş’ın trafik sorununu çözmek istiyorsanız, herkesin dediğine yönelik projeye yön vermezsiniz. Proje bu dersiniz ve gereğini yaparsınız. Her tarafı araç parkı olan bir cadde de yayalaştırma ancak bu kadar olur. Park Ücreti 4 Tl az bence, saatliğini 8 Tl yapın. Beş dakika ücretsiz- 10 dakika 2 TL ve üzeri araç parkında 10 TL. Şehrin ana caddelerinden araç parkını iptal etmezseniz bu sorun devam edip gidecektir. Ben arabamı dükkânımın önüne park ederim diyen esnaf kardeş, bu anlayış sana ve esnaflara sadece zarar verir.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bence proje çalışma grubu kurulmalı. Şehre uygulanabilecek projeler ortaya konmalı. Ve şu da bir gerçek ki merkez ilçe belediyelerinde ki sorumlu müdürlükler de bu proje ekibi içinde yer almalı.

Önemli olan kimin yaptığı değil, önemli olan güzel olanı şehre kazandırmak. Başarı ve barış o zaman sağlanır.

Muhabbette Kalın…