MARAŞ KURTULUŞUNDA İSİMSİZ BİR KAHRAMAN KADIN

12.02.2018 13:24

12 Şubat Ruhu bu Türk annesinin sözlerinde saklıdır.       Milli mücadele başlamadan önce Pazarcık yöresinde Milli Mücadele Teşkilatı kurulması çalışmalarını anlatan Mehmet Cebe hatıralarında anlatıyor. Pazarcık yöresine  görünüşte mebus seçimi yapmak için gittiklerini,ancak asıl amaçlarının Milli Kurtuluş teşkilatı kurmak olduğunu,bu amaç ile büyük bir aşiretin oturduğu köye Muallim Hayrullah Bey ile birlikte gittiklerini ve köyde büyük nüfuzu olan aşiret reisini cepheye kazandırmak için çalıştıklarını fakat bir türlü ikna edemediklerini belirtiyor.   

     Bu arada yan odada kendilerini aşiret reisinin annesinin dinlediğini  ve içeri girerek şu sözleri söylediğini kaydetmektedir:

   " Evlatlarım ,bütün konuşmalarınızı  yan odada dinledim. Evet haklısınız. Biz yarın Türk memuru,Türk jandarması yerine  Ermeni , Fransız  memuru ve jandarması görecek olduktan sonra varlığımızın hiçbir kıymeti kalmaz. Siz bana bakın. Benim de bu aşiret üzerinde  hatunluk hükmüm sürer. Mademki millet bu işgali istemiyor, bizde düşmana karşı gelmek isteyen bu milletle beraberiz. Harp ise harp,kan ise kan,mal ise mal.Her ne lazımsa kurtuluncaya kadar bütün aşiret ile fedaya hazırız. "der.

    Bu vatansever annenin sözleri üzerine  Aşiret ağası tereddütten kurtulur. Millet ile birlikte  düşmana karşı koyarak büyük faydalar sağladı.

   Bu kahraman isimsiz  annenin  aşiretinin de Kahramanmaraş'ın kurtuluşunda  önemli payı olmuştur.

   12 Şubat Ruhu bu Türk annesinin sözlerinde saklıdır.

    Biz bu vatanı kolayına elde etmedik. Kürdü,Türkü Alevisi, Sünnisi el ele vererek bu vatan topraklarını  Fransız işgalinden kurtarmıştır.

    Bu gün Afrin de 7 düvele karşı çarpışan Türk ordusu mücadele ediyorsa bunun arkasında 12 şubat Kurtuluş ruhu vardır. İsimsiz Kahramanlarımız vardır.

    Şehitlerimizi,gazilerimizi ve kahramanlarımızı rahmet ve minnetle yad ediyorum. Allah rahmet eylesin.