Milli Eğitimde Değişim

07.11.2018 12:12

Eğitim yöneticileri öğretmene otoriter olarak yaklaşmamalı.    Öğretmenlik mesleğine 1975 de başladım. Halen de eğitim öğretimin içindeyim. Çok seviyorum ders anlatmayı. Öğretmenliği seviyorum. Bilgilerimi öğrencilerime,daha doğrusu herkese anlatmayı seviyorum.

    43 seneden beri bir çok okul ve kurumda öğretmenlik ve idari görevler yaptım. Sayısını bilmediğim kurum müdürleri ile müşerref oldu. İl müdürlüğü makamına gelenlerin hepside  iktidar doğrultusunda atanmıştır.

   Ancak eğitim esnek bir yapıdır. İnsan çok değişkendir. Öğrenci sürekli kendini yeniler. Dolayısı ile öğretmende sürekli kendini yenilemek zorundadır. Değişen dünya ve teknoloji karşısında tek düze ayakta durmak zaten mümkün değildir.

   İlimizin milli eğitim müdürü değişti. Sayın Mehmet Emin AKKURT merkeze alınmış. Güzel insan. Şaibesi çıkmadı.  Kendini çarpık ilişkiler içinde duymadık. Mütebessim yüz ifadesi ile eğitim camiasına güven veriyordu. Bizim eğitim sistemimiz merkezi yönetime tabi olduğu için atanan milli eğitim müdürlerinin çok fonksiyonu yoktur. Sayın Mehmet Emin AKKURT Bey de kendine gelen tamimler ile üzerine düşeni yaptı.

    Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürlüğüne, İstanbul Küçükçekmece ilçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz atandı. Peki yerine atanan ne yapacak. Bence oda eline verilen mevzuata dayalı olarak görevini yapacaktır. Bu göreve gelenler eğer şaibeli işlere karışmazsa büyük bir kazanımdır ülke için. Geçmişte bunun sıkıntılarını bu ülke çok yaşadı.

   İl müdürlüğü  önemlidir. Özellikle nüfusu bir milyondan fazla ve büyük şehir statüsünde olan Kahramanmaraş  il müdürlüğüne atanan bir eğitimcinin  gerçekten çok çalışması gerekir. İl Müdürünün sahada olması gerekir. Odasına girip aylarca tebrikleri kabul ederek zaman geçirmemeli. Öğretmenlerin yanında olmalı. Tatbikata katılmalı. Yerinde kararlar alabilmeli. Öğretmene,veliye ve öğrenciye dokunmalı. Denetimden ziyade sevgi merkezli  olmalı. Tüm eğitim yöneticileri bu mantıkla hareket etmeli.

   Sayın Milli Eğitim Bakanımız Ziya SELÇUK Beyden bir talebimiz  var. İl müdürlerimize eğitime başarı katabilmeleri için inisiyatif verilsin. Her toplumun,her çevrenin,her insanın yapısı farklıdır. Toplum içine girmeliler. Değerlere bölgesel olarak önem verilmeli. Eğitim yöneticileri öğretmene otoriter olarak yaklaşmamalı. Moral artırıcı  yaklaşımlar ve dokunuşlar gerçekleştirmek gerek.

     Bu vesile ile bir eğitici olarak Sayın Mehmet Emin AKKURT Beye emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.  Yeni atanan Sayın Cemal YILMAZ Beye de yeni görevinde başarılar diliyorum.