PARTİLERİN ADAYLARI BELLİ OLDU

22.05.2018 12:55

Aday adayları arasında tabanda karşılığı olan çok arkadaş vardı. Onları göremedik listede.24 Haziran 2018 de yapılacak olan  erken genel seçim kararından sonra partiler yoğun bir mesai yapmaya başladı. Hem cumhurbaşkanı,hem de TBMM  üyeleri seçimi yapılacak . Seçmenin önüne 2 sandık konacak. 21 MAYIS 2018 Tarihi itibarı tüm partiler listelerini açıkladılar.

   İlimizde milletvekili çıkaracak konumda olan partiler AK Parti ve MHP  ile  CHP ittifakı  yarışacak gibi gözüküyor.

    Bu seçimlerde  önemli nüanslar var. Daha önceki Milletvekilleri tek sandıktan çıkıyordu. Hükümet de  bu sandıktan çıkan partiler tarafından kuruluyordu.

    Ancak şimdi durum farklı.  Cumhurbaşkanı seçilen isim  hükümeti kuracak. İcranın başı  Cumhurbaşkanı olacak. Milletvekilleri  yasama organı olacak.

   2 sandık çok önemli. Daha önce liderlerin performansı ile  milletvekilleri de seçiliyordu.  Ama şimdi mahallinde oy çevresi olmayan adayların işi zor.  Milletvekilliği hanesine  mühür taşımak için adayların çok çalışması lazım. Hangi parti olursa olsun, oy tabanı olan adaylar daha şanslı gözüküyor.

    Biz biliyoruz ki eskiden bir çok  isim  evde yatarak  milletvekili oldu. Liderin ortaya koyduğu duruş ve parti felsefesi ile seçmen  hiç sevmediği adama  oy vermek zorunda kalıyordu.

    Bu seçim şekli biraz daha adil olur gibi geliyor bana. Aslında bu kapsamda tercih etme hakkı da getirilse  daha demokratik ve adil olur diye düşünüyorum.

   Adayların işi zor. Gece gündüz  oy toplamak  zorundalar.  Seçmene daha kibar ve nazik olmak zorundalar. İnsanları hor görmeyecekler.

    İlimizde 100 den fazla AK Parti aday adayı vardı. Bunların içinden elbette 8 aday seçmek zor olmuştur. Aday adayları arasında tabanda karşılığı olan çok arkadaş vardı. Onları göremedik listede.

    Mahir Ünal,Celalettin Güvenç, İmran Kılıç ve İlker Çitil önceki vekiller. Yeni isimler Ahmet Özdemir, Cihat Sezal, Türk İslam Karakoç ,Habibe  Öçal  milletvekili sıralamasında yer aldılar.

     MHP listelerinde bu defa Oğuz Tor  yok.  Seçilebilecek durumda olan Sefer AYCAN gözüküyor. MHP listesinde yeni isimler var.  Fatih Mehmet Ceyhan,Zuhal Karakoç Dora  isimleri göz dolduruyor.

    Şimdi vatandaşla yüzleşme olacaktır.  Artık vekil adayları şehre gelip birkaç protokol gezip gidemeyecek. Doğrudan halkın desteğini alacaklar. Halkın yanında olacaklar.Bakalım ne olacak.

   Ülkemize hayırlı olsun…