Son Dönemeç ve Dulkadiroğlu Belediyesi

Son Güncelleme : 05.01.2018 21:01

Artık belediyeler son viraja girdi! Kendi karnelerini oluşturmak için son yıl…Kahramanmaraş’ın büyükşehir olması ile birlikte yeni kurulan merkez ilçelerden hizmet beklentisi de oldukça yüksekti. Bu beklentileri karşılamak öyle kolayda değil. Bir yandan Belediye’nin kurumsal yapısını inşa etmek, nokta atışlarla öncelik planı çıkartmak ve işleme koymak. Diğer yandan ise bütçeyi en iyi şekilde kullanabilmenin planlarını oluşturmak gerekiyordu.

Bu süreç Dulkadiroğlu Belediyesi için sancılı olacağı ilk günden belliydi. Necati Okay ile ilk röportajı Belediye Başkan adayı iken yapmıştım. O röportaj da ilk sorduğum soru ise Germenicia bölgesi olmuştu.  2017 yılı değerlendirme toplantısında da bu soruyu tekrar ettim. Ve hala çözüme kavuşması beklenen bir bölge, bürokrasiyi aşıp yapılan işler öyle yabana atılır da değil.

Toplantı da genel değerlendirme yapılırken önceliğin alt yapı ve yol olduğunu belirten Başkan Okay, hemen hemen yolların standartlara ulaştığını bundan sonra öncelik sıralamasının projelere geldiğini açıkladı. 4 yılın hizmet dökümünü sinevizyon gösterisi ile açıklayarak, yapılan ve yapımı devam eden işler hakkında da detaylı açıklama da bulundu.

Bölgenin eksikliklerini planlı bir şekilde projelendirerek öncelik sırasına göre işleve koyduklarını belirten Okay, bölgeye yapılacak yatırımların ‘’EN İYİSİ DULKADİROĞLU’NDA olacak’’ dedi.

Yapılacak olan gençlik merkezleri, sosyal tesisler, ortaöğretim yurt binası, spor merkezlerinin hayata geçirilmesi ile Dulkadiroğlu farklı bir görünüme kavuşacak. Özellikle Kamu Külliyesi kendi etrafında yeni bir çarşı oluşturacak. Beklentiler yüksek ama planlı bir şekilde yapılması Dulkadiroğlu’nun geleceği için çok önemli.

İlk iki yılını yol çalışmaları ve projelendirme çalışmalarına ayıran Dulkadiroğlu Belediyesi için 2018 yılı bölgeyi inşa yılı olacak. Kentsel dönüşüm Divanlı Mahallesinden başlıyor. Konaklar bölgenin turizm geliri olacak. Camiler restore edildi. Yarı olimpik yüzme havuzu yapıldı. Ve bunun üzerine büyük bir spor kompleksi de hayata geçiriliyor. Gençlik merkezleri ise bölgenin kalkınmasında en büyük etken olacak.

Ve en önemsediğim konu ise şu oldu;

Başkan Okay açıklamalarında, ‘’Nüfus artışına göre yarınlar planlanıyor.’’ dedi. Bunu özellikle sordum. Geleceğin temelleri atılan bir Dulkadiroğlu inşa ederken nüfus yoğunluğunun giderek artışını da göz önünde bulundurarak projeleri şekillendirdiklerini söyledi Başkan Okay.

Bir ayrı detay, Üdürgücü konağı restorasyonu devam ediyor. Bura da milletvekillerine bir yer tahsis edileceğini paylaştı Başkan. Milletvekillerinin konak’ta misafirlerini ağırlayacağı, vatandaş ile vekilin buluşacağı bir yer olacağını paylaştı.

Divanlı mahallesinde 470 alanda Kentsel dönüşüm için çalışmaların yapılmaya devam ettiğini ve 6 mahallede daha kentsel dönüşüm olacağını da buradan paylaşmış olalım.

Toplantı önemliydi. Dün ile bugünü düşündüm. İlk günden bugüne neler değişti ve değişmeye devam edecek sorularına cevap veren bir toplantı oldu. Başkan Okay ile adaylığı sürecinde beraber gezilerde bulunduk, o ğün söz verdiklerinin bu gün birçoğunu yerine getirdi. Ve getirmeğede devam ediyor. Toplantı da o geziler aklıma geldi. Kahramankent gazetesinin arşivlerinde o sözlerin hepsi mevcut...

Bu toplantı da Başkan Yardımcıları Sebuk Tekin Alparslan ve Mehmet Akif Kahveci de hazır bulundu.

Artık belediyeler son viraja girdi. Kendi karnelerini oluşturmak için son yıl… Bu son yılda Dulkadiroğlu’nda yaşayan vatandaşları güzel projeler bekliyor. Görev yılları bitince Başkanlar karnelerine göre koltuklarına ya son kez bakacaklar ya da devam denilecekler.

2018 yılı Dulkadiroğlu için projelerin inşası olacak. Yılsonuna kalmadan birçok projenin de açılışı gerçekleştirilecek.        

Şunu açık ve net belirtiyorum; Başkanın makam odası sizi bekliyor. Aklınızda soru varsa gidip sorabilirsiniz. Biz başkana ulaşamıyoruz diyorsanız da beraber gidelim… Ulaşamazsak haberini yaparız…

Kazanan Kahramanmaraş olsun yeter ki!

Muhabbette Kalın...