Metin Doğan: ''Bağcı'nın Baro Başkanlığı hukuken sona ermiştir.''

24 Ağustos 2017 14:05
Metin Doğan: ''Bağcı'nın Baro Başkanlığı hukuken sona ermiştir.''

Kahramanmaraş Barosu eski Başkanı Av. Metin Doğan, mevcut Baro Başkanı Vahit Bağcı’nın kendisi hakkında yaptığı açıklamaya yazılı olarak cevap verdi.

Kahramanmaraş Barosu eski Başkanı Av. Metin Doğan, mevcut Baro Başkanı Vahit Bağcı’nın kendisi hakkında yaptığı açıklamaya yazılı olarak cevap verdi.

Bilindiği gibi; Kahramanmaraş Baro Başkanı Vahit Bağcı, eski Baro Başkanı Metin Doğan hakkında FETÖ bağlantısı olduğu tespit edilen üniversite ile hukuka aykırı bir şekilde ‘işbirliği protokolü’ imzaladığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğunu açıklamıştı.

METİN DOĞAN’IN BASIN AÇIKLAMASI

“Kahramanmaraş Barosu Başkanı Vahit BAĞCI tarafından 22.08.2017 tarihinde yapılan yazılı basın açıklamasında şahsımı hedef alan iftira niteliğindeki iddialar üzerine kamuoyunu doğru bir şekilde bilgilendirmek amacıyla bu açıklamayı yapma gereği doğmuştur.

Vahit Bağcı basın açıklamasında; Zirve Üniversitesi ile Kahramanmaraş Barosu arasında düzenlenen 16.11.2012 tarihli protokolü gerekçe göstermek suretiyle hakkımızda Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’ na suç duyurusunda bulunduğunu ifade etmektedir. Bu protokol 17 – 25 Aralık 2013 tarihinden tam onüç (13) ay önce düzenlenmiş olup, Kahramanmaraş Barosuna kayıtlı avukat olan ve aynı zamanda Zirve Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif Kütükçü’ nün teklif ve ısrarı neticesinde bu husus Baro Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte ele alınmış ve neticede o dönem Kahramanmaraş Barosu Yönetim Kurulu üyeleri olan Avukatların da huzurunda bazı eğitim faaliyetleri yapmak üzere imzalanmıştır. Protokol metninde de görüldüğü üzere bu protokolün Kahramanmaraş Barosuna hiçbir maddi yükümlük getirmediği açıktır. Ayrıca söz konusu protokol çerçevesinde sadece bir kez ortak program düzenlenmiş daha sonra her hangi bir etkinlik söz konusu olmamıştır.

Bu yapının Devlet ve Millet düşmanı olduğuna dair ilk emarelerinin görüldüğü Dershane krizinden itibaren söz konusu Üniversite ile Baromuz arasındaki protokole dayalı ilişki tamamen kesilmiş ve Üniversite yöneticilerinin ısrarlı taleplerine rağmen hiçbir program tertip edilmemiştir. 17 – 25 Aralık sürecinden uzun bir süre önce imzalanan ve Dershane krizi ile işlevsiz hale gelen protokol üzerinden şahsıma Fetö yaftası yapıştırılmaya çalışılması gündem değiştirmeye ve Fetö ile mücadele sürecini sulandırmaya yönelik beyhude gayretlerdir.

Şahsım hakkında asılsız isnat ve iftiralarda bulunan Vahit Bağcı, FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan ceza soruşturması geçirmiş ve hakkında örgüt üyeliğinden iddianame tanzim edilmiş olup, iddianame Kahramanmaraş 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek hakkında kamu davası açılmıştır. 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 90. Maddesi uyarınca Kahramanmaraş Barosu Başkanı Vahit Bağcı’ nın iddianamenin kabul tarihi olan 23.08.2017 tarihi itibariyle Baro Başkanlığı hukuken sona ermiştir. Basın açıklamasında Fetö ile her alanda mücadele ettiğini iddia eden bir kişinin bizzat kendisinin Fetö sanığı olmasını ve Baro Başkanı seçildiği 2014 yılı Ekim ayından 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen hain darbe girişimine kadar geçen sürede Fetö/Pdy terör örgütü aleyhinde hiçbir açıklama ve beyanının olmamasını kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

Üniversite yıllarından itibaren Milli Görüş hareketi içerisinde yer almış, 28 Şubat sürecinde hakkında birçok soruşturma açılmış ve ceza takibatı yapılmış ve her zaman bu hain yapıya daima mesafeli durmuş bir Siyasetçi-Avukat olarak, 17- 25 Aralık sürecinden sonra Baro Başkanı, AK Parti İl Başkanı, Ak Parti MKYK üyesi ve AK Parti MDK üyesi olarak her platformda eylem ve söylemlerimle tavizsiz bir insan olduğum ve bu anlamda Fetö/Pdy ile en sert şekilde mücadele ettiğim kamuoyunun malumudur. Görünen odur ki; Vahit Bağcı basın açıklamasındaki hezeyanlarıyla kamuoyu nezdinde şahsımı yıpratmayı ve FETÖ ile mücadele sürecini sulandırmayı amaçlamaktadır. Vahit Bağcı ve onun gibi düşünenlere sesleniyorum: ne şahsımı ne de bu ülkenin saygın siyasetçilerini bu tür iftiralarınızla yıldıramayacaksınız ve bizleri FETÖ ve benzeri hain yapılarla mücadeleden alıkoyamayacaksınız.

Bu Asil Millet tarihi boyunca vatanına ve bayrağına kasteden tüm hain işbirlikçi yapıları yok ettiği gibi FETÖ/PDY hain işbirlikçi terör örgütü mensuplarını da tarihin çöplüğüne birer vatan haini olarak gömmeyi başaracaktır. Kamuoyuna saygıyla arz olunur.”

NE OLMUŞTU?

Kahramanmaraş Baro Başkanı Bağcı tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verilmişti: “1949 yılında kurulan Kahramanmaraş Barosu kurulduğu günden bu yana, ülkemizin milli, manevi, demokratik değerlerine sahip çıkmış ve bu değerleri yüceltmek ülküsüne her daim bağlı kalmıştır. Bilindiği üzere 15 Temmuz 2016’da ülkemizin bekasına kast eden hain FETÖ darbe girişiminin ardından Kahramanmaraş Barosu olarak sorumluların ortaya çıkması için tüm platformlarda bu hain yapıyla mücadelemizi sürdürmekteyiz. Konuyla ilgili olarak; 16.11.2012 tarihinde Kahramanmaraş Barosu ile FETÖ ile bağlantısı nedeniyle kapatılan Zirve Üniversitesi arasında yapılan protokol dolayısıyla dönemin Baro Başkanı Metin Doğan hakkında bugün itibari ile Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyetimizi yapmış bulunmaktayız. Bilindiği üzere, Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Kanunu Yönetmeliğinin, “Yönetim Kurulu Toplantısı, Oylama Şekli ve Kararlar” başlıklı 42 ve 43. maddelerine göre, baronun idaresi kapsamında yönetimi hakkındaki kararlar, Baro Yönetim Kurulunun üye tam sayısının salt çoğunluğu ile alınması gerekirken, eski baro başkanı Metin Doğan, yetkisini aşar vaziyette, kişisel inisiyatifiyle ve yasal düzenlemeye (hukuka) aykırı olarak FETÖ ile bağlantılı üniversite ile eğitim ve işbirliği protokolünü imzalamıştır. Gaziantep, Adana, Kayseri gibi birçok çevre illerde devlet ve vakıf üniversitesi varken, Eğitim ve İşbirliği Protokolü imzalamak için Fetö ile irtibatlı olması nedeniyle kapatılan Zirve Üniversitesinin tercih edilmesi ve bu protokolün 2 yıllık süreyi kapsayacak bir zaman dilimi için imzalanmış olmasının Baro Eski Başkanı Av. Metin Doğan tarafından tüm kamuoyuna açıklanması gerekmektedir.”

 

Etiketler: Kahramanmaraş Barosu eski Başkanı Av. Metin Doğan, Baro Başkanı Vahit Bağcı

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (1)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle